prakriti Media Nepal

Home

Advertisement
Edit Content

ट्रेन्डीङ्ग

रबिको खुट्टा ढोग्दै आसु बगाए यतिधेरै पिडित गुनाशो सिडियो लाइ दिए आदेश कठोर |

नेपाल बार एशोसिएशनको मिति २०८०।०६।१२ को बार्षिक साधारण सभा र मिति २०८०।०८।२५ को ४९ औँ केन्द्रीय कार्यकारिणी परिषद्को बैठकबाट सर्वोच्च अदालतका न्यायाधिशहरुको कार्याकाल ७ बर्ष रहने गरी व्यवस्था गर्नुपर्ने र न्यायपालिकामा हुन सक्ने विकृति, विसङ्गति, अनियमितता र भष्ट्राचार एवम् विचौलियाबाट हुन सक्ने क्रियाकलाप र त्यसको रोकथाम सम्बन्धि कार्की प्रतिवेदन एवम् अन्य प्रतिवेदनहरु कार्यान्वयनका लागि न्यायापालिकाको पुनसंरचना लगायतका समग्र विषयमा आगामि राष्ट्रिय सम्मेलनमा प्रस्ताव लगी छलफल गरी निर्णय गर्ने उद्देश्यका साथ एक अध्ययन तथा सुझाव समिती मा बरिष्ठ अधिवक्ता तथा नेपाल बार एशोसिएशनका अध्यक्ष श्री गोपाल प्रसाद घिमिरे ज्यूले श्री पुर्णमान शाक्य ज्युको संयोजकत्वमा यस स्वतन्त्र कानुन व्यवसायी मञ्चका संयोजक अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपानेलाई सदस्यको रुपमा चयन गर्नुभएकोले यस मञ्चको तर्फबाट अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपाने ज्यु, लगायत सम्पुर्ण पदाधिकारीहरुलाई कार्य सफलताको शुभकामना व्यक्त गर्दछौ ।

रबिले गरे ठमेल २४ सै घन्टा बजार खुल्ने निर्णय नया बर्ष देखी सुरु गर्ने धेरै मान्छेले रोजगार पाउने

राजेन्द्र लिङदेन फाएर अब अतिभयो चुप लागेर बस्दैना

रबिन्द्र मिश्र सन्तोस पन्त सम्म लगाएत भुतपुर्ब सैनिकहरु राप्रपाले देखाए आन्दोलन काठमान्डौ |

श्रीलंकामा कटहरले धानिरहेको छ धेरैको प्राण

Advertisement

महँगी तथा आर्थिक संकटसँग जुधिरेको श्रीलंकाका मानिसहरुका लागि कटहरको फल अहिले निकै ठूलो सहारा सावित भैरहेको छ ।

दैनिक ज्याला मजदुरी गरेर जीवन गुजारा गरिरहेका तीन बच्चाका पिता करुप्पइया कुमारका अनुसार कटहरले उनीजस्ता लाखौं मानिसहरुलाई भोकमरीले मर्नबाट जोगाइरहेको छ । उनी भन्छन्, ‘कटहरले हामीजस्ता लाखौं मानिसहरुलाई जिवितै राखेको छ । यसले हामीलाई भोकमरीबाट बँचाएको छ ।’

कुनै समय कामै नलाग्ने सम्झिएको र कसैले भाउ नै नदिने यो फल अहिले त्यहाँका मानिसहरुको प्राण धान्नका लागि ठूलो सहारा बनिरहेको छ । बजारमा अहिले एक केजी कटहर स्थानीय मुद्रामा २० रुपैयाँ पर्दछ । ४० वर्षीय करुप्पइया भन्छन्, ‘यो आर्थिक संकटभन्दा पहिले जसले पनि भात वा रोटी किनेर खान सक्ने हैसियतमा थिए । तर अहिले खाद्य पदार्थ महँगो भएका कारण धेरै मानिसहरु दिनहुँ कटहर नै खाएर गुजारिरहेका छन् ।’

आम्दानीको ७० प्रतिशत खानेकुरामा खर्च

श्रीलंकामा अहिले करिब आधा मानिसहरू खानेकुराको अभावसँग जुधिरहेका छन् र उनीहरुको आम्दानीको ७० प्रतिशतभन्दा धेरै रकम खानेकुरामै खर्च भैरहेको छ ।

तीन सन्तानकी आमा नदिका परेरा भन्छिन्, ‘यसअघि हामीले दिनमा तीन पटक खाने गरेकोमा अहिले घटाएर २ पटकमा झारेका छौं । अघिल्लो वर्षसम्म १२ केजीको खाना पकाउने ग्यासको सिलिण्डरको भाउ पाँच डलर थियो ।’

तर सिलिन्डरको भाउ दोब्बर भएपछि अहिले उनले दाउराको आगो बालेर खाना पकाउँछिन् ।

सन् २०२२ मा इतिहासकै सबैभन्दा चरम वित्तीय संकट बेहोरेसँगै श्रीलंकामा मानिसहरुको आम्दानी घटेको छ र खाद्य पदार्थको मूल्यवृद्धि उच्च भएको छ ।

केही महिनादेखि लगातार भैरहेको विद्युत कटौती तथा इन्धनको अभावबाट आजित भएका मानिसहरुले गत वर्षको जुलाइमा तत्कालीन राष्ट्रपति गोटाबाया राजपक्षेको सरकारी निवास नै कब्जा गरेका थिए र राष्ट्रपति भाग्नुपरेको थियो ।

तर त्यसपछि त्यहाँको सरकार अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोषसँग आर्थिक संकट टार्नका लागि आर्थिक सहायता अर्थात् बेलआउट प्राप्त गर्न सफल भयो । त्यसपछि पनि श्रीलंकामा गरिबीको दर दोब्बर बनिसकेको छ ।

आफ्ना पति तथा बच्चाहरुसँगै नदिका राजधानी कोलम्बोमा दुईवटा बेडरुम भएको घरमा बस्दछिन् । उनी क्यारेमबोर्डको राष्ट्रिय प्रतियोगिताकी पूर्व उपच्याम्पियन पनि हुन् । तर अहिले उनी चरम आर्थिक अभावबाट गुज्रिरहेकी छिन् ।

क्यारेम एसियामा लोकप्रिय खेल हो । तर विद्यमान अवस्थामा रेफ्रीको पेसा ठप्प छ । त्यसैले कमाइ पनि बन्द भएको छ । परिवार पाल्ने आम्दानीका लागि उनका पतिले भाडाको ट्याक्सी चलाउने गरेका छन् ।

उनी भन्छिन्, ‘मूल्य ६ गुणा बढेका कारण हामीले मासु र अण्डा किन्न छाडिसक्यौं । बसभाडा महँगिएका कारण पैसा तिर्न नसकेर बच्चाहरुलाई पनि नियमित स्कुल पठाउन सकिएको छैन ।’

कुनै दिन विजुली र ग्याँस सस्तो होस् भनेर उनी प्रार्थना गर्ने गरेकी छिन् ।

यद्यपि श्रीलंकामा पछिल्लो समयमा महँगीको दर निकै कम भएकेा छ । फेब्रुअरीमा मुद्रास्फीति ५४ प्रतिशत रहेकोमा जुन महिनामा घटेर १२ प्रतिशत कायम भएको छ । तथापि मूल्यवृद्धिमा लगाम लगाउनका लागि सरकारले संघर्ष गरिरहनु परेको छ ।

ग्रामीण जनताका समस्या

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

प्रतिक्रिया दिनुहोस

Array
Advertisement
Advertisement
Advertisement

समाचार

रबिको खुट्टा ढोग्दै आसु बगाए यतिधेरै पिडित गुनाशो सिडियो लाइ दिए आदेश कठोर |

नेपाल बार एशोसिएशनको मिति २०८०।०६।१२ को बार्षिक साधारण सभा र मिति २०८०।०८।२५ को ४९ औँ केन्द्रीय कार्यकारिणी परिषद्को बैठकबाट सर्वोच्च अदालतका न्यायाधिशहरुको कार्याकाल ७ बर्ष रहने गरी व्यवस्था गर्नुपर्ने र न्यायपालिकामा हुन सक्ने विकृति, विसङ्गति, अनियमितता र भष्ट्राचार एवम् विचौलियाबाट हुन सक्ने क्रियाकलाप र त्यसको रोकथाम सम्बन्धि कार्की प्रतिवेदन एवम् अन्य प्रतिवेदनहरु कार्यान्वयनका लागि न्यायापालिकाको पुनसंरचना लगायतका समग्र विषयमा आगामि राष्ट्रिय सम्मेलनमा प्रस्ताव लगी छलफल गरी निर्णय गर्ने उद्देश्यका साथ एक अध्ययन तथा सुझाव समिती मा बरिष्ठ अधिवक्ता तथा नेपाल बार एशोसिएशनका अध्यक्ष श्री गोपाल प्रसाद घिमिरे ज्यूले श्री पुर्णमान शाक्य ज्युको संयोजकत्वमा यस स्वतन्त्र कानुन व्यवसायी मञ्चका संयोजक अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपानेलाई सदस्यको रुपमा चयन गर्नुभएकोले यस मञ्चको तर्फबाट अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपाने ज्यु, लगायत सम्पुर्ण पदाधिकारीहरुलाई कार्य सफलताको शुभकामना व्यक्त गर्दछौ ।

रबिले गरे ठमेल २४ सै घन्टा बजार खुल्ने निर्णय नया बर्ष देखी सुरु गर्ने धेरै मान्छेले रोजगार पाउने

राजेन्द्र लिङदेन फाएर अब अतिभयो चुप लागेर बस्दैना

मुख्य समाचार

रबिको खुट्टा ढोग्दै आसु बगाए यतिधेरै पिडित गुनाशो सिडियो लाइ दिए आदेश कठोर |

नेपाल बार एशोसिएशनको मिति २०८०।०६।१२ को बार्षिक साधारण सभा र मिति २०८०।०८।२५ को ४९ औँ केन्द्रीय कार्यकारिणी परिषद्को बैठकबाट सर्वोच्च अदालतका न्यायाधिशहरुको कार्याकाल ७ बर्ष रहने गरी व्यवस्था गर्नुपर्ने र न्यायपालिकामा हुन सक्ने विकृति, विसङ्गति, अनियमितता र भष्ट्राचार एवम् विचौलियाबाट हुन सक्ने क्रियाकलाप र त्यसको रोकथाम सम्बन्धि कार्की प्रतिवेदन एवम् अन्य प्रतिवेदनहरु कार्यान्वयनका लागि न्यायापालिकाको पुनसंरचना लगायतका समग्र विषयमा आगामि राष्ट्रिय सम्मेलनमा प्रस्ताव लगी छलफल गरी निर्णय गर्ने उद्देश्यका साथ एक अध्ययन तथा सुझाव समिती मा बरिष्ठ अधिवक्ता तथा नेपाल बार एशोसिएशनका अध्यक्ष श्री गोपाल प्रसाद घिमिरे ज्यूले श्री पुर्णमान शाक्य ज्युको संयोजकत्वमा यस स्वतन्त्र कानुन व्यवसायी मञ्चका संयोजक अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपानेलाई सदस्यको रुपमा चयन गर्नुभएकोले यस मञ्चको तर्फबाट अधिवक्ता श्री यज्ञमणि न्यौपाने ज्यु, लगायत सम्पुर्ण पदाधिकारीहरुलाई कार्य सफलताको शुभकामना व्यक्त गर्दछौ ।

All reactions: 22You, Yagyamani Neupane and 20 others

रबिले गरे ठमेल २४ सै घन्टा बजार खुल्ने निर्णय नया बर्ष देखी सुरु गर्ने धेरै मान्छेले रोजगार पाउने

राजेन्द्र लिङदेन फाएर अब अतिभयो चुप लागेर बस्दैना

Home
ताजा अपडेट
ट्रेन्डिङ
Search